TÜRK
شهیدلر اولمز اورمیه بولونمز.şəhıdlər ölməz urmu bölünməz
نوشته شده در تاریخ شنبه 28 آبان 1390 توسط آیتام aytam اورمولو urmulu | نظرات ()
یکی از مراسم بسیار جالب در آذربایجان مخصوصا ً در منطقه اورمیه اجرای مراسم جشن انگور میباشد.قدمت این جشن که به چند هزار سال قبل برمیگردد یکی از نمادی ترین وشکر گذارترین مراسم در برابر خالق هستی میباشد . این مراسم باشکوه توام با رقص وآوازهای آذربایجانی وقوشماجاهای محلی وبایاتیها همراه است.(حتما به ادامه مطلب بروید )
http://www.pic.iran-forum.ir/images/vy4swkeo8a2y2un4wlpe.gif


 این جشن تا قبل از ورود اسلام به آذربایجان وایران در میان مردم آذربایجان برگزار میشد وبعد از ورود اسلام وبا توجه به یک سری مسائل مذهبی- دینی ،آذربایجانی ها آن را به اقلیت های مذهبی آسوری که تعداد اندکی ازآنها در روستاهای اطراف اورمیه ساکن بودند سپردند تا ریشه این جشن خشک نشود و تاریخ و قدمت و فرهنگ آن از بین نرود.

نحوه اجرای جشن:

این جشن معمولاً در اواخر شهریورماه که انگورها کاملاً میرسند برگزار می شود و آئینها ، سنتها و رسم و رسوم مخصوص خودش را دارد که سالهای سال قدمت تاریخی برای خود رقم زده است.

بدین صورت که از ساعت 9:30 صبح مردم در تاکستانهای وسیع و میادین بزرگ که به تالواره مشهور بود اجتماع می کردند و جشن را آغاز می نمودند .جشن شانیدر که شاید قدمت آن حدود سه هزار سال باشد درجای جای آذربایجان مخصوصاٌ در اورمیه برگزار می شد .  از سحرگاهان روز جشن هزاران زن ومرد وکوچک وبزرگ  یکباردیگردر ساحل نیلگون دریاچه اورمیه ودر میا ن باغهای انگور وسیع وپربرکت این شهر دسته دسته برای برگزاری این مراسم کنار هم واطراف سبد های انگور خود اجتماع میکردند.

در اورمیه جشن شانیدر اغلب در روستاهای :گرد آباد،دیگاله ، و رسیمان آباد . قوشچی . جمال آباد . گولان و ...  برگزار می شد و مردم منطقه در این نقاط جشن انگور را با آئین و رسوم مخصوص خود  برگزار می نمودند.

جشن انگور در بعضی از روستاها هم زمان با رسیدن کامل انگور و برخی دیگر به هنگام چیدن و جمع آوری انگور برگزار می شد که به آن شانی دِ ر(انگور چینی) می گفتند و آن را جشن می گرفتند.این جشن و یا بهتر بگوییم این عید از گرامی ترین جشنهای نسل اوغوزاز سالیان دور در رابطه با طبیعت و شکرگذاری برای نعمات یکتای مطلق هستی قرار گرفته بود  و هر سال در چنین روزی اورمیه  زیر چتر عشق و محبت قرار می گرفت،برگهای تا ک چون روپوشی سبز شهر بزرگ اورمیه را در بر می گرفتند.

http://www.pic.iran-forum.ir/images/b7y253a3xat9g33axrp.gif

کوچیدن خانواده های ترک از دیگر نقاط آذربایجان برای شرکت در جشن شانیدر به باغهای انگور اورمیه یک رسم دیرین ملی بود و چند روز طول می کشید. در این ایام جاده های اورمیه مملو از گاریهای اسبی ،مسافری و باری بود.

در ایام قدیم مردمان اورمیه با توجه به پایبند بودن به رسم و رسوم و آداب کهن و دیرین نیاکان خود تا چندین روز قبل از برگزاری مراسم عید انگور از خوردن انگور اجتناب می کردند وبا این کار احترام و ارزش گذاشتن به نعمات الهی و آداب رسوم  گذشتگان خود را به نمایش می گذاشتند و در واقع این مراسم یادگاری از  فرهنگ رسوم گذشتگان به شمار می رود.

((پس از اجرای مراسم مخصوصی  بوسیله ائل باشی یا خان لار خانی که رئیس و ریش سفید ایل و خان خانان نامیده می شد،  خواندن دعا و اجرای آئینهای مخصوص نیاکان خود (که ستایش و شکرگزاری به مخلوق  هستی و نعمات  یکتای  مطلق)شمرده  می شد ،که می گفتند سبب برکت می باشد با نواختن ساز و دهل  جشن را آغاز می کردند.

در داخل میدانهای وسیع مخصوص (تالوارها) مردان ، زنان ، پسران  و دختران و کودکان  جمع  می شدند  و منتظر  ائلباشی  یا  خانلار  خانی  می شدند.لحظاتی بعد ائل باشی همراه دختر و پسر خردسالی با لباس محلی که هرکدام با یک سبد کوچک انگور در کناره های او حرکت   می کردند با گامهای شمرده و آرام با لباس مخصوص وارد میدان (تالوار) می شدند.ابتدا سخنان خود را با دعا و نیایش به نعمات خالق هستی شروع می کردند که همان دعای ویژه جشن انگور بود.پس از اجرای دعا توسط خانلار خانی و مردم، دو نفر  نوجوان با لباس محلی (یک دختربچه و یک پسربچه) با سبدهای کوچک انگورکه از همه نوع انگور در داخل آن سبد قرار می دادند به عنوان تبرک  از مردم پذیرائی نموده و بین آنها تقسیم می کردند.

http://www.pic.iran-forum.ir/images/0wymevf8fd2rz9mv8d6y.gif

هرکدام از خانمها هم  نیت می کردند تا آرزوئی که در دل داشتند به آن برسند.مثلاً دخترهای دم بخت ازدواج بکنند ، خانمها صاحب فرزندی شوند و یا شوهر ویا فرزند مریضشان به سلامتی برسند و حتی بعضی ها برای همین روز قربانی هم نذر می کردند.در این روز مردم از خدا می خواستند که تاکستانهای و محصولات کشاورزی آنان را از بلایای آسمانی چون تگرگ ، طوفان ، سیل و... محفوظ نگاه داشته و به آنها برکت عطا نماید. بعد مردان پهلوان منطقه مراسم کشتی محلی را اجرا می نمودند ، آنگاه بعد از اجرای کامل این مراسم سازودهل در میدان(تالوار)به نواختن می پرداخت و مردم دست به دست صفی طولانی درست می کردند (به نشانه اتحاد) و رقص دسته جمعی(یاللی) انجام می داده و با این کار یک دسته گی و اتحاد خود را نشان می دادند.

سرودهای جشن انگور:

در این روز سرود های مخصوصی خوانده میشود که بی مناسبت با جشن نیست در روستاها و در هرمنطقه اشخاص مشخص معینی (آشیق های مشهور)می بایست این سرودها را اجرا میکردند که این افراد گاهی اوقات با دعوت اهالی آن منطقه فاصله زیادی را میپیمودند تا در این روز خود را برای خواندن سروهای جشن انگوربرسانند. این سرود ها در وضع مذهبی نبوده وبیشتر جهت دارا بودن جنبه های شادی ونشاط ادا میشدند واکثراً در هر منطقه گروههای باسابقه وقدیمی (گروههای موسیقی سورنا،بالابان وقاوال همراه با آشیق)این سرودهارا می خواندند ومردم هم به رقص وپایکوبی میپرداختند .در واقع این جشن به نوعی تخلیه غم  واندوه وجمع آوری شادی ونشاط در بین مردم آذربایجان بود.نمونه ای از شعرها به شرح زیر بود:

گوزللر آی   گوزللر

باغدا دوزمه دوزنلر

باغ  اوزومو اولدو  بال

چیچک قانا دولدو بال

هارای   هارای   گلنلر

باغدا   اوزوم   دره نلر

گلین   وئرین   اَل اَله

غم  گئده  شانلیق  گله

شانلیق بیزیم ائلین دیر

سوزلر سازین تئلین دیر

ساز آشیقلار یولداشی

آشیق ائلین سیر داشی

بو گون اوزوم بایرامی

شانلیق ده اولسون هامی


یای گینه چاتدی باشا

ائل باشی اولدی پاشا

ائل باشینین سوزلری

آچار باغلی گوزلری

گوزلر دانیشماز یالان

شانلیق دا اولماز یامان

گوزل قیز آی ناز گلین

اوزوم درمه قه گلین

شانی نی باغدان درین

اوره گ لر اولسون سرین

شانی ده ره ن گلین قیز

بئی دالیجا سالار ایز

بئی گلینین ایزلری

سئویندیره ر بیزلری

بایرام ائلدن آیرلماز

یاس گونی گون سایلماز

آی وار گلمه ز هیچ دیله

گون وار ده یر مین ائیله


 اوزوم لر گیله گیله

بیر بیر گلیر لر دیله

ائل اوبامیز شن له نیر

شن لیق باغدا ایله نیر

باغ اوره گدن اویونور

اوز ائلینده سویونور

ائلینده خان لار خانی

پایلیر اوره گدن شانی

شانی درمه ق بایرامی

شن له ندیریر هر یانی

شنلیق قایدادیر بیزه

بیزده ن ده اولسون سیزه


باغدان گلیر شان سسی

شان ده ره ن جیران سسی

اوزوم ده ره ن طرلانین

گلیر هر یاندان سسی


منبع:وبلاگ اوختای قوشچولو
برچسب ها: جشن انگور، رسم و جشن انگور، آذربایجان، اورمیه، دریاچه اورمیه، آئیین و رسم های آذربایجان، رسم های قدیمی آذربایجان، بایاتی، بایاتی انگور، انگور، سرودهای جشن انگور،
درباره وبلاگ
بو منیم وطنیم، بو منیم ائلیم
جانیمدان عزیزدیر توپراغیم دیلیم
آل قانا بویانسام یادا ساتمارام
شرفیم وطن­دیر بیر آن آتمارام
آنامین قانی­دیر آخان قولومدا
دؤیوشه گئده­ رم وطن یولوندا
قوربان­دیر بو خالقا بو یوردا جانیم
باشی اوجا یاشاسین آذربایجانیم
...........................................
West Azerbaijan province in northwestern Iran
And the second largest province, that their language is Turkish
...........................................
HE WHO CALL HIMSELF A TURK
موضوعات
آخرین مطالب
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
. . ... .......... .. .. Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net.. ..free counters ... Share .... ..
..Future Google PR for canimurmia.mihanblog.com - 3.42
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

ابزار وبمستر

عکس

دانلود

خرید vpn

قالب وبلاگ

..

آپلود عكس

آپلود عكس

.. Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... ..
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو